Technologia biometryczna – czy będziemy podróżować samolotami bez dokumentów?

Technologia biometryczna - czy będziemy podróżować samolotami bez dokumentów?

Witajcie! Dzisiejszy artykuł nie będzie miał charakteru poradnika, a ciekawostki technologicznej. Czy latanie bez paszportu i dowodu osobistego jest w ogóle możliwe? Zapraszamy do czytania!

Postępy technologiczne i cyfryzacyjne w ostatnich latach sięgają ogromnych skali. Turystyka nie jest branżą odporną na te innowacje. Począwszy od możliwości zarezerwowania noclegu w niemal każdym kraju na świecie dzięki internetowi, przez gry wirtualne AR jako przewodniki po miastach, aż po takie rewelacje jak odprawy samolotowe realizowane przez technologię biometryczną, które mogą sprawić, że w przyszłości możliwe będzie latanie bez paszportu czy innego dokumentu. O tej ostatniej dziś porozmawiamy.

Latanie bez paszportu – technologia biometryczna

British Airways jako pierwsza linia lotnicza testowała zastosowanie technologii biometrycznej do odpraw samolotowych. Testy odbywały się na lotnisku Heathrow w terminalu numer 5.

Podróżni, którzy wyrazili taką chęć, mogli wygodnie w domu przed podróżą zeskanować kartę pokładową, paszport oraz twarz na swoim smartfonie. Po przybyciu na lotnisko, na specjalnie wydzielonym stanowisku, kamery Smart Bio-Pod w mniej niż trzy sekundy weryfikowały ich tożsamość. Podróżni British Airways, którzy zgodzili się na taki sposób odprawy, mogli skorzystać z możliwości pierwszeństwa wejścia na pokład samolotu poprzez Fast-Track, czyli pas szybkiej odprawy.

Okres próbny stosowania tej technologii trwał 6 miesięcy i obsługiwał loty z Londynu do Malagi. Kierownictwo British Airways zapowiedziało, że jeśli technologia biometryczna się sprawdzi, to zostanie ona rozszerzona na większą ilość lotów międzynarodowych.

David Breeze, Operations Transformation Manager w British Airways, tak komentował całe przedsięwzięcie:

,,To nie tylko pierwszy raz kiedy nasi klienci będą mieli możliwość odprawienia się w domu poprzez dane biometryczne, ale także pierwszy raz kiedy mogą to zrobić w międzynarodowych lotach British Airways”*

,,To bezpieczne i wydajne narzędzie, które czyni doświadczenie korzystania z lotniska ,,inteligentniejszym” i płynniejszym, co z kolei skraca czas potrzebny na dostanie się na pokład samolotu”*

*Wypowiedzi zostały przetłumaczone z języka angielskiego

Czy tak będzie wyglądać podróżowanie samolotem w przyszłości?

Nikt nie może mieć takiej pewności, jednak wiele na to wskazuje. British Airways przeznaczyło spory kapitał na same testy tej technologii, która jeśli tym razem się nie sprawdzi, to na pewno w przyszłości zostanie podjęta kolejna próba. Jesteśmy przekonani, że inne linie lotnicze także zaczną ją testować, ponieważ taki sposób na skrócenie czasu odprawy jest bardzo atrakcyjny.

Przykładowo – w Chinach od dawna w sklepach można płacić z wykorzystaniem skanerów biometrycznych identyfikujących twarz, która z kolei jest przypisana do konta bankowego. Dlatego tym bardziej uważamy, że rozpowszechnienie tego typu innowacji to kwestia czasu.

Zapisz się na kurs na rezydenta turystycznego

Podróżuj i pracuj jako rezydent turystyczny

Pozdrawiamy!

Scroll to Top