Ile zarabia rezydent wycieczek? Od czego zależy wysokość pensji?

Ile zarabia rezydent wycieczek? Od czego zależy wysokość pensji?

Heja, witamy! Dobrze Cię tutaj widzieć. Dzisiaj odpowiemy na intrygujące pytanie – ile zarabia rezydent?

O tym kim jest oraz jakie są obowiązki rezydenta wycieczek, opowiedzieliśmy w jednym z poprzednich artykułów.

Dowiedz się kim jest i czym zajmuje się Rezydent Wycieczek<

Co oddziałuje na wysokość pensji rezydenta?

Oto czynniki, które mogą wpływać na wysokość pensji opiekunów wycieczek:

  • Kraj, w którym stacjonuje. Zasada jest przejrzysta – im zamożniejszy kraj, tym wyższe standardy hoteli i lepsza obsługa, zatem i pensja rezydenta idzie w górę.
  • Staż pracy w zawodzie. Jak to bywa w większości profesji, doświadczenie i praktyka w danym zawodzie lub bardzo mu bliskim (np. Pilot wycieczek), może istotnie wpływać na zarobki.
  • Biuro podróży. Im lepsza opinia, stabilność rynkowa, prestiż, jakość obsługi etc. biura wycieczek, tym rezydent może liczyć na wyższą podstawę płacową, a często i na wyższy procent prowizji od sprzedanych wycieczek fakultatywnych.
  • Posługiwanie się więcej niż jednym językiem obcym. Znajomość języka angielskiego jest obligatoryjnym wymaganiem. Nie zawsze, lecz zdarza się, że znajomość więcej niż jednego języka obcego, wywiera wpływ na pensje. Rezydent wycieczek znający więcej języków obcych, zapewnia tym samym lepszą i szerszą obsługę klienta. Ludzie przeważnie nawet, gdy znają np. angielski, to niechętnie nim się posługują przez tzw. barierę językową. Gdy mogą rozmawiać z rezydentem w ich ojczystym języku, czują się bardziej komfortowo.
  • Ilość sprzedawanych wycieczek fakultatywnych. To jeden z najważniejszym czynników. Jest to prosty mechanizm motywacyjny dla rezydenta, opracowany przez biuro podróży. Działa to tak, że im więcej wycieczek fakultatywnych* sprzeda, tym więcej zarabia. Dlaczego? Po prostu od każdej sprzedaży wycieczki ma prowizję w wysokości do 20%! Jednak zazwyczaj oscyluje ona w granicach 12-16%.

*Wycieczka fakultatywna – jest to dodatkowa wycieczka, sprzedawana turyście na miejscu pobytu. Stanowi ona dodatkowy rodzaj rekreacji i formę zwiedzania danego kraju.

Ile zarabia rezydent wycieczek?

Mając tyle różnych, mniej lub bardziej istotnych czynników, ciężko jest określić sztywne zarobki rezydenta. Jednak podstawa wynagrodzenia (bez wliczania prowizji za wycieczki fakultatywne) waha się w granicach 3900 zł brutto do 4700 zł brutto.

A obrotny rezydent, teoretycznie nie ma ,,sufitu zarobkowego”. Im więcej sprzeda wycieczek, tym wyższa kwota będzie wpływać mu co miesiąc na konto.

Przykładowo:

Wycieczka na przejażdżkę quadami i wielbłądami, będzie kosztować 50$ za osobę. Załóżmy, że rezydent ma średnią prowizję, w wysokości 14% od sprzedaży, co daje 7$ zysku, od osoby. Działa tutaj efekt skali.

Praktycznie nie zdarza się, by na wycieczkę jechała jedna osoba. Najczęściej są to pary, małżeństwa, rodziny czteroosobowe, których zawsze jest kilka.

Jedna grupa podopieczna rezydenta zazwyczaj oscyluje w ilości 20 osób. Zakładając, że przynajmniej 5 osób zdecyduje się na nią (co jest zaniżonym wynikiem), rezydent z 14% prowizją, za sprzedaż wycieczki 50$/osoba, zyska 35$. Co w przeliczeniu na aktualny kurs dolara 4,38 zł (10.01.2023), daje bonusowe 153 zł do podstawowej pensji.

Warto nadmienić, że rezydent najczęściej ma kilka podopiecznych grup, liczących od parunastu, do nawet 25 osób. Więc prowizja będzie się mnożyć i mnożyć, aż uzbiera się z tego naprawdę przyjemna kwota.

Zatem rezydent musi nauczyć się sprzedawać wycieczki, ponieważ to głównie od niego zależy wysokość jego premii.

Podsumowanie

Zarobki w przypadku rezydenta wycieczek, często wynoszą grubo ponad średnią krajowa, która w 2022 roku wynosiła 4240 zł netto. W przypadku naszego kursu online, cena wynosi tylko 417 zł, a więc cena tej inwestycji, zwróci Ci się po 3-4 dniach pracy jako rezydent.

Doceniamy, że przeczytałeś cały artykuł. Jeśli wciąż, niektóre kwestie są dla Ciebie niejasne, to zachęcamy do przeczytania naszych innych artykułów o pracy rezydenta turystycznego lub do bezpośredniego kontaktu z nami.

Życzymy samych sukcesów!

Scroll to Top